Sıkça Sorulan Sorular

1)Sütü ne kadar süre kaynatmalıyım?

Vitamin değerlerini kaybetmemesi için,süt fokurdamaya başladıktan 5 dakika sonra ateşten almalısınız.

2)Doğal inek sütünden yapılan ev yoğurdu neden sulu olur?

İçerisinde katkı maddesi olmadığı için inek sütünün yoğurdu sulu olur. Bunu hepimizin tanıdığı Prof.Dr. Ahmet Maranki ‘’Ev yoğurdunun asıl şifalı olan kısmı suyundadır’’diye de belirtmiştir.

3)Daha katı bir ev yoğurdu elde etmek istiyorum,bunun için ne yapmalıyım?

Sadece inek sütü değil, içerisinde bulunan yağ ve kalsiyum açısından daha zengin olan manda sütü de alınıp ikisi karıştırılıp yoğurt yapılırsa biraz daha katı bir yoğurt elde edilir.

4)Manda ve inek sütüyle nasıl yoğurt yapacağım?

Manda sütünün ve inek sütünün ph dereceleri farklıdır.Mandanın yağ derecesi daha yüksek olduğundan ikisi farklı tencerelerde kaynatılır, daha sonra mayalama aşamasında birleştirilir.Doğru olan yöntem budur.

5) Yoğurdumu yaptım ama sünüyor,muhallebi gibi uzuyor?

Bu durumun tek sebebi mayadır. Çoğu insan bunun sütle alakalı olduğunu düşünsede bu yanlış bir yargıdır,maya nasılsa yoğurtta o şekilde olur.Tavsiyemiz mayanın 2-3 haftada bir tazelenmesidir.

6)Yoğurdumu ne kadar süre buzdolabında muhafaza edebilirim?

%100 doğal olmasından ötürü en fazla 1 hafta içerisinde tüketilmelidir,aksi takdirde içinde katkı maddesi olmadığından ekşiyebilir.

7 – Yoğurdum çok ekşi neden olabilir?

Şayet yoğurdunuzu ideal mayalanma derecesi olan 41-43 dereceden daha yüksek sıcaklıkta mayalarsanız veya 5 saatten daha uzun süre mayalanmada bırakırsanız yoğurdunuz ekşir. Bu sebeple evde güzel yoğurt yapabilmek için ilk önce bir derece almanızda fayda var.

8 – Yoğurdumun tadı sanki biraz acı gibi, neden olabilir?

Şayet yoğurdunuza çok fazla maya koyarsanız çok kalabalık bir bakteri popülasyonu oluşur ve yoğurdunuz daha sulu ve hatta biraz acı olabilir. 1 litre süte 1,5-2 yemek kaşığı maya yeterli olacaktır.

9 – Yoğurdum tutmadı, suyu ayrıldı ve kesildi. Nerede hata yapmış olabilirim?

Muhtemelen sütünüz çok sıcakken mayaladınız. Ya da mayalanma ortamı çok sıcak olabilir.

10 – Yoğurdum tutmuş ama üstünde az miktarda berrak sarı suyu var?

Kaliteli iyi tutmuş yoğurdun üstünde biraz su olması çok normaldir. Ağzı açık buzdolabında bekletirseniz uçar ya da en iyisi yoğurdunuza karıştırın çok faydalıdır.

11 – Yoğurdum tutmuş, tadı da güzel ama sanki biraz pütürlü gibi?

Şayet sütünüzü çok harlı ateşte kaynatırsanız bu şekilde pütürlü yoğurdunuz olur. İyi bir yoğurt için sütü yavaş kaynatıp hızlı soğutmalısınız.

12 – Sanki yoğurdum eskisi gibi değil, daha sulu ve ekşi gibi?

Mayanızın kuvveti zayıflamış olabilir. Mayanızın güçlü olması için en geç 7 günde bir yoğurt yapmanız gerekir.

13 – Peki tatile gittiğimde mayama ne olacak?

Yoğurt mayanızı derin dondurucuda 3-4 hafta saklayabilirsiniz bu süre zarfında bakterileriniz zayıflayacağı için her zamankinden daha fazla maya kullanmanız gerekir. 1 litre için 3-4 kaşık maya kullanmanız yeterli olacaktır. Kullanmadan önce mayanızın tamamen erimiş ve oda sıcaklığına gelmiş olduğundan emin olun. Bu sistemin çok garantisi yok. Siz en iyisi güvendiğiniz birine emanet edin.

14 – Yoğurdumu yaptım ama çok sulu nerdeyse ayran gibi?

İnsan vücudunun nasıl bir kısmı suyla kaplı ise, inekler için de bu durum söz konusudur. Hayvanların sütü mevsimsel olarak değişiklik gösterir özellikle mevsim geçişlerinde ve yazın süt sulanır. Yazın sütün kış aylarına göre daha sulu olmasının nedeni de hayvanların yeşilliğe çıkıp otlamaları ve ekstra yem verilmemesinden dolayıdır. Sütünüzü 85-90 dereceye ısıtıp bir süre savura savura kaynatın ki suyu uçsun daha kıvamlı olabilsin.

15 – Sütü aldıktan sonra hemen kaynatmalı mıyım?

Maksimum 3-4 saat içerisinde kaynatmalısınız. Günlük sağılan süt olduğu için ve içerisinde kimyasal olmadığı için eğer geç kaynatırsanız sütünüz kesilebilir(ekşiyebilir).Ve bu durumda sütün kesilme nedeni tamamen sizden kaynaklanan bir durumdur.

16 – Sütün içerisinde kimyasal olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

Çok basit bir yöntemle bunu anlayabilirsiniz. Öncelikle aldığınız sütü çok sıcak bir alanda 1 gün beklettikten sonra sütü kaynatın,sütün kaynama aşamasında kesildiğini göreceksiniz.

17 – Sütümü sabah aldım fakat geç kaynattığım için kesildi, bu kesilen sütü ne yapabilirim?

Kesilen sütü 5 dakika kaynattıktan sonra tamamen ayrışmasını bekleyip, daha sonrasında süzerek ertesi gün lor peyniri olarak afiyetle tüketebilirsiniz.