Son dönemlerde, çocuklarda görülen alerjik hastalıkların hızla arttığı belirtiliyor. Özellikle dengesiz beslenme ve kalitesi bozulmuş gıdalar, alerjik hastalıkların artmasının nedenleri arasında gösteriliyor.


Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony sağlıklı beslenmeyi şöyle anlattı: ‘Vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini, vitamini ve mineralleri vücuda uygun bir şekilde almak gerekir. Çünkü besinler anne karnında başlayarak büyümeye, zekâ gelişimine, sağlığa, bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasına, hastalıklar ile basa çıkabilmeye yarayan, bütün enerjiyi ve ihtiyaçları karşılar. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat, 2500 yıl önce ‘Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun’ sözleriyle, besinlerin sağlıklı olmamız için önemine değinmiştir.

Hormonlu Gıdalar Alerjiye Neden Oluyor

Özellikle günümüzde eskiye nazaran toksinli, hormonlu ve katkı maddeli gıdaların tüketildiğine değinen Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, savunma sistemini oldukça olumsuz etkileyen bu durumun, Alerji başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

Çocukları Alerjiden Korumak İçin Tavsiye Edilen Sağlıklı Beslenme Önerileri;

*D vitamini savunma sistemi için olmazsa olmaz vitaminlerden biridir, bu nedenle mutlaka D vitamininden zengin; tereyağı, yumurta ve süt ürünlerini dengeli tüketin,
*Hazır gıdalardan, paketlenmiş yiyeceklerden uzak durmak gerekir, hazır yiyecekler özellikle alerjik çocuklar için oldukça zararlı olan katkı maddelerini içerir,
*Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı, öğün atlanılmamalıdır. Süt içme alışkanlığı mutlaka edinilmelidir. Kemik sağlığı için, kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yoğurt tüketimine özen gösterilmelidir. Bol miktarda sebze-meyve ile günde en az 8-10 bardak sıvı tüketilmelidir. Şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-içecek tüketiminin, bir çok hastalığı beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.