Tavuk, protein açısından zengin bir besindir. Bu nedenle de beslenmemizde çok önemli bir yere sahiptir. İçerdiği mineraller, protein ve vitamin açısından zengin olan tavuğun köy tavuğu olması da, ayrı bir önem taşımaktadır. Köy tavuğu tüm bu değerler açısından zengindir.


Yaklaşık olarak 100 gr. tavuk etinde, 4 gr. yağ, 1gr. doymuş yağ, 85 mgr. Kolesterol, 74 mgr. Sodyum, 31 gr. protein vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan B6 vitamini, yağ ve protein bakımından zengin olan tavuk, B6 vitamininin yaklaşık olarak %36’sını sağlamaktadır. Besinlerden enerji sağlanması, sindirim sisteminin düzenli çalışması, cilt dokusunun düzenlenmesi için, tavuk eti kesinlikle yenilmelidir.
Tavuk eti içinde bulunan selenyum, günlük ihtiyacımızın %40’nı sağlamaktadır. Selenyumun özelliği serbest radikallerden vücudumuzu korumaktır. Çünkü, serbest radikaller direk olarak hücrelere saldırarak kanser oluşumunu sağlarlar.
Diş ve kemiklerin sağlıklı olması, kasların kuvvetlenmesi ve onarılması için gerekli olan fosfor, tavuk etinde bol miktarda bulunur ve günlük ihtiyacımızın %36’sını karşılamaktadır. Fosfor ve B6 vitamini bir araya geldiğinde böbrek hastalıklarına karşı koruyucudur.
100 gr. kadar tavuk eti yaklaşık olarak 300 mlgr. kadar potasyum içermektedir. Ayrıca tavuk eti, aminoasit ve çinko kaynağıdır.
Tavuklarda en fazla yağ ve kalori içeren kısım kesinlikle tavuğun derisidir. Bu nedenle kolesterol problemi ve obez olan kişilerde tavuk derisi yenilmemelidir. Tavuğun sağlıklı olması için yağsız ızgara veya haşlama olarak pişirilmesi önerilir. Eğer, mümkünse köy tavuğu tercih edilmelidir. Çünkü, köy tavukları dışarıdan hazır besinle beslenmez. Doğal yollardan beslendikleri için mineral ve vitamin değeri yüksek olanlardır.